Το Ubuntu 11.04 μου έχει σπάσει τα νεύρα και σκέφτομαι να το αλλάξω [Λύθ
Λοιπόν έχω το 11.04 έχω πρόβλημα με τη μπαταρία σε λάπτοπ 2 μηνών κρατάει 1 ώρα και 30-40 λεπτά. η φωτεινότητα δεν αλλάζει και όταν κλείνω το καπάκι και το ανοίξω πάλι δεν ανοίγει ο υπολογιστής. Αν βάλω πιο παλιά έκδοση δε θα έχω οδηγούς για την κάρτα γραφικών. Ξέρετε διανομή με καλή εξοικονόμηση ενέργειας; επίσης θα μπορώ να τη δοκιμάσω από live cd ή θα μου δίνει λάθος νούμερα;Υ.Γ. είπα να περιμένω ενημερώσεις αλλά έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και θεωρώ την κατάσταση τραγική...
  Απάντηση
Ωρέστη, και εγώ έχω Laptop και το έχω παρατηρήσει αυτό που λες με την μπαταρία. Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την διανομή αλλά με τον Linux Kernel 2.6.38. Όποια διανομή και να βάλεις τώρα και η οποία έρχεται με αυτό τον πυρήνα θα έχεις πάλι πρόβλημα με την διαχείριση της ενέργειας.Είναι γνωστό bug στον πυρήνα εδώ και 1 μήνα περίπου και παλεύουν να το εντοπίσουν. Οπότε δεν έχει σχέση με την διανομή. Επομένως και εγώ αποφάσισα να κρατήσω το Ubuntu 11.04 αφού σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ την μπαταρία (είμαι πάντα στη μπρίζα)Παρακολουθώ στενά το θέμα γιατί καίει και εμένα. Για περισσότερα για το Bug εδώ https://www.phoronix.com/scan.p.....#038;num=1
  Απάντηση
ναι αλλά δεν έχεις και τα άλλα bug που έχω εγώ... δλδ από τότε που πήρα το νέο λάπτοπ δεν έχω χαρεί τπτ πριν την 11.04 δεν μπορούσα να βάλω compiz τώρα δεν έχω μπαταρία,φωτεινότητα και η αδρανοποίηση δε δουλεύει
  Απάντηση
Yep ! Δεν τα έχω αυτά... επειδή έχω Dell η οποία βγάζει μηχανήματα αρκετά συμβατά με το Linux :DΓενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με συσκευή/hardware (φωτεινότητα, οθόνη, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου κλπ.) ο άμεσος υπεύθυνος είναι ο Linux πυρήνας και κανένας άλλος. Το οτι σου δουλεύει η κάρτα γραφικών σε αυτή την έκδοση (και όχι την παλιά), αυτό σημαίνει ότι η κατασκευάστρια εταιρία (ATI ή Nvidia) έδωσε τα "φώτα" της στους προγραμματιστές του πυρήνα, στην τελευταία έκδοση του πυρήνα (2.6.38)... Σχετικά με την φωτεινότητα πήγαινε λίγο στις Ρυθμίσεις συστήματος--> Διαχείριση ενέργειας και βάλε τις ρυθμίσεις που σε ικανοποιούν.Όσο για την αδρανοποίηση.... απορώ γιατί έχει κατασκευαστεί αυτή η τεχνολογία... είμαι πεπεισμένος οτι μόνο το 1% του πλανήτη το χρησιμοποιεί και οι υπόλοιποι είτε δεν ξέρουν τι κάνει είτε δεν το χρησιμοποιούν... Αυτό που όμως προσωπικά βρίσκω φανταστικό είναι το Sleep (Αναστολή)! Κλείνω το καπάκι του Laptop και μπαίνει σε Sleep mode.... μετά από 10 ώρες που το ξανανοίγω τσούπ ! και είμαι στην επιφάνεια εργασίας στο δευτερόλεπτο ! Η αδρανοποίηση χρησιμοποιεί τον σκληρό μου δίσκο, ενώ η αναστολή, απλά αποθηκεύει τα πάντα στη RAM που είναι πιό γρήγορη... Hibernation : 0 Watt Sleep Mode : Μόνο στη RAM, τόση όση χρειάζεται να κρατάει τα δεδομένα όπως ήταν
  Απάντηση
εμένα ούτε το ένα δουλεύει ούτε το άλλο(αδρανοποίηση και αναστολή) τώρα αυτό με τη φωτεινότητα το αλλάζω και από εκεί αλλά δε βλέπω καμία διαφορά.... κάποια συμβουλή για αυτά αλλά και για εξοικονόμηση ενέργειας;
  Απάντηση
Έχεις μήπως το βιβλιαράκι τις κατασκευάστριας του laptop ? Αν μπορείς πες μου λίγο
  • Λάπτοπ, μοντέλο
  • Ram (DDR???)
  • Επεξεργαστής
  • Κάρτα Γραφικών
  • Μοντέλο σκληρού δίσκου (και αν είναι στς 5200 RPM ή 7200RPM)
  • Μοντέλο μπαταρίας (Standby time, Usage Time)
Θέλω να δω λίγο αν έχει αναφερθεί τίποτα σχετικά με το λάπτοπ σου στις bug lists
  Απάντηση
https://www.plaisio.gr/Laptop-N.....02-010.htm
  Απάντηση
Μη τρελαίνεσαι επειδή δε δουλεύει το ubuntu.Δοκίμασε και άλλες διανομές όπως lmde, pclinuxos, opensuseΕίναι και live cdΓενικά το ubuntu είναι πολύ βαρύ για linux διανομή
  Απάντηση
Distikis, όπως είπα και παραπάνω... όλα είναι θέμα kernel (linux) και όχι διανομής... και ούτε το Ubuntu στο laptop του είναι βαρύ.Αν δεις είναι δυνατό μηχάνημα. το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Ορέστης και χρειάζεται τα hibrnation και η χαμηλή φωτεινότητα είναι θέματα που αφορούν τον πυρήνα και όχι το Ubuntu.... Για παράδειγμα:Το Ubuntu 11.04 φοράει : Linux 2.6.38-8To iQunix 11.04 φοράει : Linux 2.6.38-8Tο Fedora 14 φοράει : Linux 2.6.35.6 (Όπως και το Ubuntu 10.10)To OpenSuse 14 φοράει : Linux 2.6.37To Linux Mint 10 φοράει : Linux 2.6.35Επομένως όποια άλλη διανομή και να βάλει θα έχει πρόβλημα αν δεν έχει νεότερη έκδοση του πυρήνα. Αυτό που μπορεί να κάνει, αν έχει την όρεξη και την εμπειρία είναι να βάλει νέα έκδοση πυρήνα απο εδώ : https://kernel.ubuntu.com/~kern...../mainline/
  Απάντηση
Το ubuntu είναι βαρύ, έπιανε 650ΜΒ Ram αν είναι δυνατόν όσο πιάνε και τα win 7.Ενώ το lmde πιάνει 350ΜΒ.Φίλε Ορέστη θα σου πρότεινα να πας σε win 7 μέχρι ο .39 γίνει stable και τον περάσεις εσύ ή βγαίνε distro με .39.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Γιατί το Linux όπως παρουσιάζεται σήμερα δεν έχει μέλλον asinoro 6 1.362 07.09.2016 11:17
Τελευταία Ανάρτηση: asinoro
  Kubuntu 12.04.2. Τι πυρήνα έχει το ISO; Blackfox 16 1.183 24.02.2013 13:59
Τελευταία Ανάρτηση: Blackfox
  Πως θα διαγράψω κάθε τι που έχει σχέση με το Lubuntu [Λύθηκε] Ορέστης 7 611 16.03.2012 14:27
Τελευταία Ανάρτηση: Nikos
  Ubuntu 12.04 έχει bug; [Λύθηκε] Ορέστης 3 511 20.02.2012 22:38
Τελευταία Ανάρτηση: apache

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)