προβλημα με αφαιρουμενο δισκο-δικαιωματα(pclinouxos gnome) (Λύθηκε)
λοιπον, εχω ενα προβληματακι συγκεκριμενα με micro sd (fat16) Σαν user μπορω να δω τα αρχεια,μπορω να αντιγραψω απο το SD προς τον υπολογιστη-αλλα δεν μπορω ουτε να διαγραψω ουτε να εγραψω αρχεια sto microSD.Otan mπαινω σαν root kaι παω να δωσω δικαιωματα sto user μου βγαζει μυνημα οτι δεν μπορει να γινει ας πουμε....ευχαριστω εκ των προτερων!:)
  Απάντηση
Χμμμμ, το ειχα ξανασυναντησει αυτο και ρωτησα και τον Σταθη (diamont_gr) που μου θυμισε τον λογο. Δεν θυμαμαι και παλι το γιατι συμβαινει, μα αυτο μπορει να προκυψει καποιες φορες με ορισμενα στικακια και φοβαμαι πως μονο με format στο στικακι λυνεται.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
οκ τελικα νομιζω το ελυσα :)σαν user εβαλα στο τερματικο πρωτα
Κώδικας:
su
μετα εβαλα
Κώδικας:
gedit /etc/fstab
μετα μ ανοιξε το fstab στο gedit και εσβησα το defaults και εβαλα:
Κώδικας:
users,user,rw
και εκανα αποθηκευση!:)
  Απάντηση
Σωστο, πολυ σωστο. Μπραβο & thanks που το μοιραστηκες, ωστε να βρει καποιος αλλος μελλοντικα λυση, αν αντιμετωπισει το ιδιο
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Έχω το ίδιο πρόβλημα με 3.5άρι εξωτερικο σκληρό. Η λήση που βρήκες θα με εξυπηρετήσει? Για να δοκιμάσω λές να χρειάζεται τροποποίηση στην δεύτερη εντολή ή να την χρησιμοποιήσω αυτούσια?
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  pclinouxos gnome:δεν κλεινει ο υπολογιστης! (Λύθηκε) nikos342 4 3.763 29.04.2011 13:24
Τελευταία Ανάρτηση: Tedy

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)