Linux για νέους
Ναι, καλύτερα είναι να κατεβάσεις πρώτα την διανομή (σε μορφή ISO) που πρόκειται να εγκαταστήσεις και μετά να "δείξεις" στο unetbootin που είναι αυτό το ISO.
Αλήθεια ποια διανομή επέλεξες;

Η ιδανική διανομή για τους νέους στο Linux είναι το Ubuntu. Η τελευταία σταθερή έκδοση του Ubuntu που είναι διαθέσιμη είναι η 11.10 και μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ https://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download. Όμως στα τέλη Απριλίου αναμένουμε την επόμενη έκδοση, την 12.04, η οποία θα είναι και LTS (μακρόχρονης υποστήριξης). Θα υποστηρίζεται, δηλαδή, με αναβαθμίσεις ασφαλείας για 5 έτη.

Υπάρχουν πολλοί οδηγοί/how-to και βίντεο στο διαδίκτυο για πως γίνεται εγκατάσταση του Ubuntu - και στα ελληνικά. Αλλά νομίζω από τα καλύτερα είναι τα βίντεο του χρήστη kalaitsa στο youtube. Δες ένα βίντεο με την εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης έκδοσης 11.10: Εγκατάσταση του Ubuntu 11.10

Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε... :D
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
Μπορεις να δοκιμασεις και το linux mint το οποιο ειναι πιο ομορφο και ακομα πιο ευκολο απο το ubuntu.
  Απάντηση
Paidia boreite na mou peite an borw na vgalw eikonidia sto desktop twn ububtu kai an ginetai pws 8a to kanw?Eikonidia programmatwn ennow!
  Απάντηση
Το Unity, δηλαδή το γραφικό περιβάλλον του Ubuntu, προς το παρόν δεν υποστηρίζει συντομεύσεις εφαρμογών στην επιφάνεια εργασίας. Αυτή είναι μια (κατά την γνώμη μου, "κακή") συνήθεια που υπάρχει από την χρήση των παραθύρων (γουιν). Το Unity στοχεύει σε μια "καθαρή" επιφάνεια εργασίας και χρησιμοποιεί για αυτόν το σκοπό τον "εκκινητή" (launcher - η μπάρα αριστερά), όπου μπορείς να προσθέσεις σε αυτόν τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνότερα ή όποιες θες. (σόρρυ για την θεωρία, αλλά όφειλα να σε ενημερώσω):)

Τώρα...

για να προσθέσεις εικονίδια εφαρμογών στην επιφάνεια εργασίας μπορείς να το κάνεις με τον "παλιό τρόπο":
1. Ανοίγεις τον Ναυτίλο (τον πρόγραμμα που διαχειρίζεσαι τα αρχεία και τους φακέλους σου)
2. Στην αριστερή του στήλη επιλέγεις "σύστημα αρχείων" (σκέτο)
3. Πηγαίνεις στην διαδρομή /usr/applications (η διαδρομή που βρίσκονται οι συντομεύσεις εκκινητές της κάθε εφαρμογής)
4. Και κάνεις αντιγραφή/επικόλληση της εφαρμογής που θέλεις πάνω στην επιφάνεια εργασίας

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ διαγράψεις τίποτα μέσα από αυτόν τον φάκελο. ΜΗΝ κάνεις "μετακίνηση" αλλά μόνο "αντιγραφή" των αρχείων που βρίσκονται εκεί.

υ.γ: είναι το Ubuntu, το Linux και όχι τα... όπως τα παράθυρα(γουίν) :)
[SIZE=2]#[SIZE=2] Αν το Θέμα-Πρόβλημα που δημιουργήσαμε [SIZE=2][B][I][SIZE=2][Λύθηκε], παρακαλώ ενημερώνουμε για να σημειωθεί στον τίτλο.[/I][/B]
[SIZE=2]# Δεν 2,3,..πλο-ποστάρουμε για λόγους οικονομίας του forum, παρά επεξεργαζόμαστε την τελευταία δημοσίευσή.
[SIZE=2]# Για παράθεση κώδικα και εντολών χρησιμοποιούμε το κουμπάκι Code.
[SIZE=2]# Τα παραπάνω δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά βοηθάνε στη διαχείριση της σελίδας.
  Απάντηση
MexicanThe13, post: 4156, member: 328 είπε κι ελάλησε:Paidia boreite na mou peite an borw na vgalw eikonidia sto desktop twn ububtu kai an ginetai pws 8a to kanw?Eikonidia programmatwn ennow!

Γεια .
Ο διαχειριστής φακέλων στο Ubuntu (από την έκδοση 11.10 και μετά) είνα απενεργοποιημένος. Κανονικά ούτε δεξί κλίκ δεν μπορείς να κάνεις στην επιφάνεια εργασίας. Μπορείς να τον ενεργοποιήσεις με ένα εργαλείο που λέγεται gnome-tweak-tool. Ανοιξε ένα τερματικό (Ctrl +Alt + t) και γράψε μέσα
Κώδικας:
sudo apt-get install gnome-tweak-tool
. Θα σου ζητήσει κωδικό . Γράψε τον(θα φαίνεται ΣΑΝ να μην γράφεις κάτι).Μετά πάτα Enter και στην ερώτηση γράψε Υ και ξανά Enter. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση , πάτα το Dash (πάνω αριστερά το εικονίδιο του ubuntu) και γράψε advanced settings . Άνοιξε το και εκεί που λέει Desktop , θα δεις "Have file manager handle the dekstop" . Αυτό θα είναι Off. Γύρνα το στο ON και πρόσθεσε ότι εικονίδια θες μετά. Απλά τράβα τις εφαρμογές επάνω στην επιφάνεια και θα μένουν εκεί.
:)
Παράθεση:Notebook : Acer Aspire 5733 Intel Core i3 380M ┃4GB Ram(DDR3)┃Intel integrated HD┃WD 320GB
Λειτουργικά : Ubuntu 12.04 (64bit) Arch Linux (64bit)
  Απάντηση
Eisai arxontas Niko se euxaristw poly gia thn plhroforhsh!
  Απάντηση
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι καθόλου ζωτικής σημασίας και πάλι. Εδώ φαίνεται στο desktop ένα ωραιότατο δελτίο καιρού. Πού μπορώ να το βρω?
~Τα παραμύθια δεν είναι αλήθεια αλλά τουλάχιστον δεν είναι ψέματα~
  Απάντηση
Ξεκινα απο εδω για να δεις πως εγκαθιστανται τα screenlets και μετα εγκατεστησε το freemeteo screenlet.
  Απάντηση
done! Ευχαριστώ και πάλι!
  Απάντηση
έχω καινούρια noob απορία:
πώς βάζω καινούρια εφαρμογή στον εκκινητή? το είχα κάνει στο παρελθόν αλλάααα το ξέχασα :/ Aυτό που θέλω να βάλω στον εκκινητή είναι το libre office writer.

επίσης,όποτε θέλω να ανοίξω κάτι το κάνω από το dash,άλλος τρόπος δεν υπάρχει? είναι βολικό το dash αλλά δεν τις βρίσκω αλλού τις εφαρμογές :/ το ξέρω πως είναι στο usr κι έχω βρει το φάκελο libreoffice όμως όταν τον ανοίγω δεν ξέρω που είναι το writer γιατί έχει ένα σωρό φακέλους. help please?.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)