Μερικά ειδικευμένα Ελληνικά πρότζεκτ Ανοιχτού Λογισμικού
[IMG]foss.jpg[/IMG]
Τον Διομήδη Σπινέλη, δεν τον γνωρίζω προσωπικά. Τον "γνωρίζω" μόνο μέσω της ενεργής μου ενασχόλησης τα τελευταια οκτώ χρονιά με τα κοινά της Ελληνικής πραγματικότητας στο Ανοιχτό Λογισμικό.
Και αυτό που εχω καταλάβει, είναι ο αξιότιμος καθηγητής, είναι ένα δραστήριο άτομο, με προσφορά και πολυετές έργο στο ΕΛ/ΛΑΚ.
-Κάνουμε μια αναφορά στο έργο του, με αφορμή αυτό το θέμα που αφορά μια ποινική του δίωξη η οποία επήλθε κατόπιν αναφορά του σε εκδήλωση με θέμα «Φοροδιαφυγή και Κοινωνική Δικαιοσύνη» για προβλήματα διαφθοράς στον φοροεισπρακτικό μηχανισμό.
-Τα έργα αυτά είναι ειδικευμένα, ανάμεσα τους υπάρχει και ένα λογισμικό για τη διεξαγωγή διάφανων ψηφοφοριών, όταν αυτές διεξάγονται δικτυακά. Ένα σύστημα που ίσως θα μπορουσε να χρησιμοποιηθεί και για εκλογικές αναμετρήσεις του μέλλοντος που προφανώς θα διεξάγονται ψηφιακά.

Η λίστα είναι μεγάλη, αφορά πολλά πράγματα και ίσως αρκετοί άνθρωποι βρουν καποια εξ' αυτών χρήσιμα.
Η σελιδα με τα πρότζεκτ του Διονύση:
Diomidis D. Spinellis Public Software
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Διομίδης plz..
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Ανοιχτού Κώδικα Windows; Hellena 5 1.575 11.04.2015 18:45
Τελευταία Ανάρτηση: Χάρης
  Πατέντες Ανοιχτού Λογισμικού? georgezaf 6 593 28.12.2014 05:41
Τελευταία Ανάρτηση: georgezaf
  Είναι η Javascript Ανοιχτού Κώδικα; Maria Afentouli 3 965 09.07.2013 22:32
Τελευταία Ανάρτηση: LoneShadow
  Δημιουργία Κέντρου Ελεύθερου Ανοικτού Λογισμικού (Ηράκλειο Κρήτ constantinos 0 602 11.02.2012 17:18
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)